بروس لی (Bruce Lee)

نوشته شده توسط:علی عباسی | ۱ دیدگاه

بروسلی

بروس لی  (۲۷ نوامبر ۱۹۴۰ - ۲۰ ژوئیه ۱۹۷۳) استاد هنرهای رزمی، بازیگر فیلم‌های رزمی، نظریه‌پرداز و بنیانگذار سبک رزمی جیت کان دو است. بسیاری او را یکی از تاثیرگذارترین رزمی‌کاران قرن بیستم و نماد فرهنگی می شناسند.او همچنین پدر دو بازیگر به نام‌های براندون لی و شانون لی بود.

 

زندگی‌نامه

بروس لی در محله چینی‌های سانفرانسیسکو در کالیفرنیا به دنیا آمد اما در هنگ کنگ بزرگ شد و در ۱۸ سالگی دوباره برای تحصیل در دانشگاه به سانفرانسیکو بازگشت. فیلم‌های رزمی که او در سینمای هالیوودی و سینمای هنگ کنگ بازی کرد موجب ارتقای سطح فیلمهای رزمی هنگ کنگ شده و تحسین عامه را برانگیخت و موجی از علاقه‌مندی به فیلم‌های هنرهای رزمی چینی را در جهان غرب به وجود آورد. کارگردانی و جو فیلم‌های او هم بر روی هنرهای رزمی و هم بر روی فیلم‌های رزمی چه در هنگ کنگ و چه در بقیه جهان تاثیر گذاشت.لی به یک چهره نمادین تبدیل شد به خصوص برای چینی‌ها، زیرا در فیلم‌هایش به عنوان افتخار ملی برای چین و ملی‌گرایی چینی ظاهر شد.

بروس لی از ۱۳ سالگی شاگرد ییپ من استاد وینگ چون کونگ‌فو شد. پس از ورود به آمریکا آموزش هنر رزمی خود با نام جان فن کونگ‌فو را آغاز کرد. او هرچند در وینگ چون آموزش دیده بود اما به پیروی از یک سبک اعتقاد نداشت و معتقد به استفاده از بهترین تکنیک‌ها از سبک‌های مختلف رزمی بود.

 

زندگی هنری

پدرش از بازیگران محبوب سینما و اپرای چینی بود, و مادرش از خانواده­ای ثروتمند و سرشناس. اما به رغم بزرگ شدن در چنین محیط فرهنگی مرفهی, بروس آنقدر خود را درگیر دعواهای خیابانی میکرد که والدینش او را به مدرسه هنرهای رزمی گذاشتند تا دفاع از خود را بیاموزد! او پس پیشرفتی حیرت­انگیز در آموختن فنون, در 18 سالگی به آمریکا برگشت و تحصیلاتش را پی گرفت و در دانشگاه واشنگتن به تحصیل فلسفه و درام مشغول شد. در این هنگام و با همکاری چند استاد دیگر, مدرسه­ی هنرهای رزمیش را تاسیس و به آموزش رو اورد. بروس لی که مهارتهای بدنی و کهن شرقی را با فلسفه­ی شخصیش ترکیب کرده بود, سبکی نو در کونگ­فو پدید آورد. پس از اجرایی درخشان در یک جشنواره­ی نمایشی رزمی, توجه کمپانیهای فیلمسازی هالیوود به او جلب شد؛ و بروس در سال 69 و در فیلم جنائی "مارلو" Marlowe ایفای نقشی فرعی کرد. دو سال بعد در فیلم هنگ­کنگی و رزمی "رئیس بزرگ" Big Boss ظاهر شد و به رغم نقش فرعیش, چنان بر بازیگر اول فیلم سایه انداخت که در آسیا معروف شد. سپس در فیلمی مشابه و با همان مضامین ملیت و وفاداری و انتقام به نام "دست ِ آهنی" Iron Hand بازی کرد. اما موفقیت اصلی در سال 72 و با "بازگشت اژدها" Return of Dragon به سراغش آمد که کارگردانی و تولیدش هم با خود او بود: "بازگشت اژدها" با مضمونی آشنا, از ساختاری چنان بدیع برخوردار بود که نه تنها رکورد فروش آن زمان را در کشورش شکست بلکه در سال 2010 از سوی مجله "امپایر" در رتبه­ی 95 از صد فیلم برتر جهان جای گرفت.

سال 73 سال "ورود اژدها" Enter the Dragon بود: اولین فیلم رزمی چینی که یک کمپانی بزرگ تولیدش میکرد, و فیلمنامه­اش را هم بروس لی نوشته بود. بروس که آن را نه یک فیلم رزمی دیگر بلکه توصیفی از فرهنگ چین میدانست, سکانس نبرد افتتاحیه را هم کارگردانی کرد. "ورود اژدها" راه را بر دیگر بازیگران شرقی هم باز کرد, و بسیاری منتقدان آنر ا بهترین فیلم سال 73 دانستند. این فیلم که از نامزدهای صد تریلر برتر قرن بیستم است, به ویدئوگیم هم تبدیل شد, و در سال 2004 به عنوان نشان فرهنگی چین انتخاب و در بایگانی فیلم کتابخانه کنگره آمریکا به ثبت رسید. اما همزمان با این فیلم, بروس لی ساخت و بازی در فیلم "بازی مرگ" Game of Death را هم شروع کرده بود که ناتمام ماند, چرا که او میانه­ی فیلمبرداری با مرگی ناگهانی و مشکوک درگذشت. تحقیقات مستمر بعدی حاکی از بروز عارضه­ی التهاب مغزی و مصرف سرخود داروئی اشتباه داشتند که بروس را در حالی که فقط 32 سال داشت به کما و مرگ کشاندند. بروس لی علاوه بر اینها, شعر هم میسرود و کتابخانه­ای غنی و بزرگ داشت. امروزه خانه­اش در هنگ­کنگ به یک مکان توریستی تبدیل شده و مجسمه­اش هم در هنگ­کنگ و هم در لس­آنجلس نصب است. مجله تایم نیز بروس لی را یکی از صد شخصیت تاثیرگزار قرن بیستم اعلام کرده است.

 

 

  • eli

    eli

    • ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ - ۱۷:۰۴:۵۴

    واقعا عالی بود کل وبت سلامت باشی وتندرست


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!